Osteoporóza: Tichý zloděj kostí
Význam vápníku pro stavbu silných kostí je obecně známý. Je nezbytný k pravidelné srdeční činnosti a krevnímu oběhu, k činnosti nervů a svalů. Určité množství by proto mělo neustále proudit krví a být k dispozici. Jinak začne organismus vytahovat vápník ze zubů a kostí, které mohou díky tomu řídnout. Víte, jaké jsou příznaky osteoporózy? Zkraje žádné, proto je tak nebezpečná.Na zásadní roli vápníku a prevenci v tomto závažném onemocnění kostí upozorňuje Světový den osteoporózy (20. října). V České republice podle statistických údajů prodělá každá třetí žena a pátý muž některou z osteoporotických zlomenin. Po 65. roce věku se riziko výskytu zlomeniny zvyšuje až na 40 %. Po 70. roce je pravděpodobnost ještě vyšší. Náklady na léčbu osteoporózy jsou přitom značné.
Osteoporóza ve svých začátcích nebolí, a i proto se jí říká tichý zloděj kostí. Zvýšené odbourávání kostní tkáně není vidět a mnozí pacienti nevědí, že už osteoporózou trpí. Je to dlouholetý proces, než se kosti natolik oslabí, až se zlomí. Často to zjistíte při první zlomenině předloktí, obratle nebo krčku stehenní kosti. Léčba osteoporózy patří do rukou specialisty a většinou se jedná o dlouhodobou, v některých případech i doživotní léčbu.
Efektivní ukládání vápníku
Stěžejní je dlouhodobá prevence v podobě neustálého příjmu vápníku a vitaminů K2 a D3. Jsou nezbytné pro správné vstřebávání a ukládání vápníku do kostí a zubů. Bez K2 se muze vápník začít ukládat v cévních stěnách a měkkých tkání a způsobit jejich kalcifikaci. Nejen, že takto se kost neposílí a osteoporóze nezabrání, ale výrazně zvýšíte riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob. Podle profesora MUDr. Petra Broulíka, DrSc., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN může být především u žen problematický nedostatek vitaminu D. „Jakmile žena překročí určitou věkovou hranici a projde menopauzou, hrozí velké riziko osteoporózy, ženy mají i svalové a kloubní slabosti, klesá u nich schopnost aktivního života. Přitom stačí dodat vitamin D a tento stav se velmi rychle zlepší,“ dodává profesor Broulík.
RIZIKOVÉ FAKTORY
- Věk nad 65 let
- Ženské pohlaví
- Menopauza nebo odstranění vaječníků
- Genetické předpoklady
- Pozdní nástup menstruace
- Žádné těhotenství
- Nízké vylučování testosteronu u žen
- BMI pod 19
- Ztráta výšky pod 3 cm
- Snížená činnost žláz produkující pohlavní hormony
- Anorexie
- Kouření, pití alkoholu
- Nedostatek vitaminu D a vápníku
- Málo fyzické aktivity
- Dlouhodobá léčba kortikoidy
- Onemocnění zažívání, poruchy vstřebávání
- Revmatické, endokrinologické, ledvinové či onkologické onemocnění
Kam sáhnout po vápníku
A jak si zajistit příjem vápníku? Nejlepším a nejpraktičtějším zdrojem jsou mléčné výrobky. Denní množství vápníku obsahují například 3 sklenice mléka, 100 g ementálu, 3 malé jogurty, ale i 350 g mandlí nebo 3 plechovky sardinek. Bohužel mnozí mají v současnosti také potíže s příjmem mléčných výrobků, proto pokud si chcete být jistí, že máte vápníku dostatek, nepřehlížejte přírodní doplňky stravy, které pomohou s dodržením denní dávky vápníku bez zbytečného navýšení kalorického příjmu.