Viry zastaví zinek spolu s céčkem a déčkem

Jak dokáže silná imunita dostat virus pod kontrolu? Pomozte jí trojicí céčka, déčka a zinku

Imunitní systém denně zahubí obrovské množství mikroorganismů a nebezpečných buněk. Tak jako při obraně území jsou do akce povolávány jednotlivé složky a volí se nejlepší strategie, imunitní systém pracuje stejně. Identifikuje nepřítele, postaví barikády a do boje pošle množství různých imunitních buněk i protilátky. To ale dokáže, jenom když je v kondici. Jak mu pomoci, aby plnil dobře svou úlohu zejména v době virů? Imunitu výrazně podporují vitaminy C, D a zinek, a to na mnoha úrovních.

Každý z nich je z jiného soudku a má svoje výjimečné postavení při podpoře zdraví. V období, kdy je vzduch plný respiračních virů, není nic výjimečného jeden vdechnout. Záměrem viru je dostat se do buňky, kde se snaží přežít a rozmnožovat se. Úlohou imunitního systému je všemožně mu v tom zabránit. První zábranou jsou nosní a krční sliznice a kůže. S jejich integritou pomáhá vitamin C i zinek, protože oba podporují hojení a obnovu tělních buněk.

Céčko zrychluje reakci, déčko ji reguluje

Pokud dojde k průniku viru přes kůži či sliznici, spustí se mechanismy vrozené imunity. Aktivují se bílé krvinky NK buňky (z angl. Natural killers), makrofágy (požírači všech virů a mikrobů), slizniční protilátky a další. Za rychlostí reakce vrozené imunity stojí hlavně vitamin C, který funguje jako aktivátor a podílí se také na tvorbě prozánětlivých cytokinů, účastníků boje proti patogenům. Vitamin D také aktivuje některé nezbytné mechanismy vrozené imunity, např. NK buňky. Jeho úlohou je všechny procesy koordinovat a regulovat, aby tělo nezareagovalo přehnaně a neobrátilo obranu proti sobě. Důsledkem selhání této role mohou být v obecné rovině různá autoimunitní onemocnění. Vrozená imunita se spustí v řádech minut až hodin od napadení a nesleduje o jaký vir či mikrob se jedná, zda je známý nebo ne.

Zinek zpomaluje množení viru

Druhou linií v obraně je získaná imunita. Nastupuje pomaleji, ale je velmi efektivní, protože se snaží zjistit více o viru a hledá specifický způsob, jak se ho zbavit. V této fázi už virus napadl buňky a snaží se množit a postupně napadat další buňky. Zde hraje výraznou roli imunitní paměť. Ve chvíli, kdy tělo bojuje s virem, který už z minulostí zná, je jeho likvidace jednodušší než u viru, který v krvi koluje poprvé. Jejich druhé setkání má obvykle hladší průběh, protože si organismus vytvořil paměťové buňky a protilátky. Vědci objevují nové kmeny virů pomalu denně, a není možné předem říci, jak kdo zareaguje, proto je důležité mít organismus neustále dobře připravený. Do těchto bojů se zapojují bílé krvinky T-lymfocyty a B–lymfocyty, hlavní aktéři celého imunitního systému. Zinek tyto lymfocyty stimuluje a chrání samotné buňky před napadením. Pokud už k útoku dojde, cílem viru je buňku „překódovat“. A jak tu zasahuje zinek? Výrazně zpomalí proces, kdy se virus začíná dále množit. Tím dává imunitnímu systému více času a prostoru na vytvoření účinných protilátek, než stihne virus napáchat další škodu. Vitamin C zde funguje opět jako akcelerátor tvorby protilátek a také jako antioxidant – odstraňovač přemíry volných kyslíkových radikálů, které vznikají jako vedlejší produkt. Vitamin D se také aktivně zapojuje, má ale spíše imunomodulační vliv. Opět reguluje děje a pomáhá, aby imunitní reakce těla byla adekvátní.

Doplněk jako prevence

Imunitní systém je komplexní a probíhá na mnoha úrovních. Vitaminy C, D a zinek do procesů vstupují opakovaně, ve všech fázích obrany a jejich role je při podpoře zdraví obrovská. V ideálním světě, kde není stres, kouř, pesticidy a všechna zvířata pocházejí z volných chovů, by stačila vyvážená strava, dostatek ovoce a zeleniny. Optimální dávka vitaminů C, D a zinku je předmětem diskusí a záleží na mnoha faktorech. Pro usnadnění překonání virových epidemií je nutné denní dávku navýšit. Vitaminové doplňky stravy nejsou analgetika na potlačení bolesti, která zaberou do pár hodin. Doporučuje se proto imunitu podporovat dlouhodobě a preventivně ještě předtím, než propukne období respiračních virů a chřipek. Organismus tak bude připravený k okamžitému zásahu a průběh případného onemocnění bude hladší a příznaky mírnější.

Zdroj foto: pixabay.com