Víte, jak získat déčko ze slunečních paprsků?

Vitamin D má v těle řadu funkcí. V posledních měsících je nejznámější jeho výrazný vliv na imunitu a různé imunitní procesy. Vitamin D přispívá k udržení zdravých zubů a ke správnému fungování svalů. Podílí se na regulaci krevního tlaku a na růstu krevních, svalových a kožních buněk. Na to, abyste ho získali, nestačí jen vyjít ven, kdykoliv se objeví paprsky, anebo spoléhat na jídlo.

Jeho nejdůležitější úlohou je udržovat správnou hladinu vápníku a fosforu v krvi, což je nezbytné pro vývoj a růst kostí v dětství, i pro jejich obnovu v dospělosti a stáří. Nedostatek vitaminu D3 vede k poklesu hladiny vápníku v krvi, organismus si ho začne brát z kostí a následkem toho dochází k jejich „řídnutí“ – čili osteoporóze. Má také výrazný vliv na zdraví kardiovaskulárního systému, na funkce mozku včetně prevence úzkostných a depresivních stavů. V těle se zapojuje do stovky funkcí a úloh.

Kojenci do 1 roku: 400 I.U.
Děti do 18 let: 600 I.U. (s přibývajícím věkem se dávka navyšuje)
Dospělí jedinci: 1 000 I.U.
Dospělí jedinci: 2 000 I.U. (při aktivaci imunitních procesů)
Těhotné a kojící ženy: 2 000 I.U.

Delší den znamená větší šanci na zisk déčka

Vitamin D vzniká v kůži působením slunečního UVB záření, které dopadá na zem pod jiným úhlem než UVA. Jestli UVB dopadne na konkrétní část planety záleží na tom, kolik je zrovna hodin a jaké je datum. V oblasti mírného pásma, kam spadá i Česká republika, začíná toto období začátkem dubna. Proč? Prodlužují se dny, slunce putuje delší dobu nad horizontem a UVB paprsky mají možnost k nám v určitých hodinách dopadnout. V dubnu jde o časový rozptyl jen 1 – 2 hodiny, a to přibližně kolem poledne. V květnu a v červnu jsou nejdelší dny a časový úsek, kdy je možné získat vitamin D pomocí slunce, se zvětšuje. Od konce června se dny pomalinku krátí, časový rozptyl se zmenšuje, dokud v půlce září nezmizí docela. Přes podzim a zimu putuje slunce příliš nízko nad horizontem a UVB záření k nám nedopadne.

Právě proto je třeba trávit zejména na jaře i v létě maximum času na slunci a udělat si co největší zásoby. Obecně se dá říct, že když vyjdete ven na půl hodinky přibližně kolem poledne, bude to z pohledu tvorby vitaminu D nejlepší. Důležité je být bez make-upu a opalovacího krémů, které produkci vitaminu výrazně brzdí. Bohužel se toto doporučení rozchází s tvrzením dermatologů, kteří varují škodlivými vlivy UVB záření na kůži, a naopak říkají, ať v této době jste zahalení a používáte ochranné krémy. Je velmi složité skloubit situaci tak, abyste si vytvořili zásobu vitaminu D nezbytnou pro zdraví a zároveň neohrozili svoje zdraví v jiném směru. Pro lidi s velmi světlou pletí a vlasy nebo s jemnou a citlivou kůží, je to mnohdy nemožné.

Proč máme nedostatek déčka?

Celodenní práce v uzavřených prostorách a způsob života je to, proč podle průzkumů trpí až 70 % obyvatel všech věkových kategorií nedostatkem vitaminu D, z toho polovina má hodnoty na extrémně nízké úrovni. Svůj stav můžete zjistit krevním testem u praktického lékaře. Důvodem nedostatku vitaminu D může být i smog, který propouští sluneční záření v omezeném množství, stejně tak používání ochranných opalovacích prostředků. V procesu vstřebávání déčka ze slunce sehrává svou úlohu i věk, protože pokožka starších lidí má výrazně sníženou schopnost vytvářet vitamin D při pobytu na slunci. Podobně jsou na tom i lidé s přirozeně vyšší pigmentací či opálení lidé, jejichž pigmentace působí jako filtr. Spoléhat jen na sluníčko se tedy určitě nevyplatí.