Vsaďte na vitamin D a posilte imunitu

Chřipka, virová a různá respirační onemocnění straší veřejnost každoročně, obzvlášť v posledních týdnech. Chcete se jim vyhnout a přečkat vše ve zdraví? Slabá imunita se dá účinně posílit i užíváním vitaminu D. Ten výrazně zlepšuje funkci protiinfekčních bariér ve střevech, plicích, kůži a placentě. 

Díky dostatku déčka má tělo lepší obranyschopnost a není snadným terčem po viry a bacily. Neschopnost těchto bariér chránit před napadením může být odrazem právě nedostatku vitaminu D, kterým trpí 60 % populace. Výsledkem bývají epideme chřipek a dalších onemocnění. Moderní vědecké práce proto dnes stále více obracejí pozornost na úzký vztah vitaminu D k buňkám imunitního systému.  Díky němu je i průběh choroby rychlejší a příznaky jsou mírnější příznaky.

Bojovník s chřipkou 

Funkce vitaminu D jsou značně rozsáhlé. Ovlivňuje více než 200 procesů v těle a jeho účinek je potvrzený mnoha výzkumy. Primárně se spolu s vitaminem K2 podílí na správném vstřebávání a ukládání vápníku do kosti a zubů. Bez káčka  může dojít k jeho nechtěnému ukládání do cévních stěn a měkkých tkání. Déčko má velice výrazný vliv na správné fungování imunitního systému, na zdraví kardiovaskulárního systému a regulaci krevného oběhu. Podporuje růst buněk a také je mu lékaři přisuzovaná schopnost chránit před infekcemi i před prochladnutím a chřipkou. Dostatečná zásoba déčka v těle je prevencí úzkostných a depresivních stavů, které nejsou na jaře neobvyklé. Ne nadarmo se říká, že slunce je nejlepší lékař. 

Nedostatek déčka se odráží ve slabé imunitě

Zdroj déčka pro organismus jsou z 90 % letní paprsky vždy kolem poledne, kdy svítí pod správným úhlem. Při nedostatečném pobytu na letním slunci si tělo neudělá dostatečné zásoby na zbytek roku. Ty bývají u 60 % lidí už od zimy tak mizivé, že se jejich organisums stává snadným cílem, plní se čekárny a šíří se počet nemocných. Proto se doporučuje dodávat déčko prostřednictvím kvalitních přírodních vitaminových doplňků. Dlouhodobějším dodáváním vitaminu D ve formě doplňků stravy posílíte výrazně imunitu a snížíte pravděpodobnost, že vůbec  onemocníte. Na trhu je nepřeberné množství, pro vyšší účinek je vhodnější volit přírodní verze. (D3 Extra Biomin). Jsou pro tělo přirozenější a oproti syntetickým mají prokazatelně vyšší vstřebatelnost a méně dalších přidaných chemických látek, které nemusí organismus dobře snášet.

V potravinách najdeme jen málo vitaminu D a reálně jsme schopni stravou pokrýt asi 10 % denní dávky. Hlavním zdrojem déčka proto zůstává pro většinu populace sluneční záření letních měsících a vhodné vitaminové doplňky. 

Kolik slunce potřebujeme?

Denní dávka vitaminu D u dospělého člověka  by se měla v závislosti na více faktorech pohybovat zhruba kolem 800 jednotek (IU), což znamená, že bychom museli každý den sníst téměř kilového pstruha nebo štiku… Hlavním zdrojem déčka ale zůstává sluneční záření, a to až z 90 %. Během jednoho dne stráveného na slunci může vzniknout až 1 200 mikrogramů vitaminu D (1 μg = 40 I.U).

Potraviny, které obsahují vitamin D:

Tresčí olej: 500 ug (20 000 IU)…………na 100 ml

Ústřice: 10 ug (400 IU)………………………na 100 g

Pstruh: 5 ug (200 IU)…………………………na 100 g

Štika: 2 ug (80 IU)……………………………..na 100 g

Losos, tuňák: 15-25 ug (600-1000 IU)..na 100 g

Vaječný žloutek: 2-3 ug (80-120 IU)…..na 100 g

Zdroj foto: pixabay.com