Zatočte s únavou díky kombinaci vitaminů

Pociťovat v průběhu podzimu únavu a vyčerpání není nic neobvyklého. Dny jsou kratší a slunce je méně. V přírodě je podzim přípravou na zimu, kdy je vše klidné a utlumené. Bohužel každodenní život a pracovní povinnosti se neptají, co je za roční období. Požadavky na výkon jsou stále stejné, proto je potřeba zejména v tomto období dbát na životosprávu a organismus podpořit vitaminy, minerály a využít jejich synergického efektu.

Jedním z důvodů počínajících podzimních únav je nedostatek slunečního světla, a tedy i vitaminu D. Jeho produkce je závislá na UVB záření, které dopadá na naše území v dostatečné míře jen od dubna do září. Vitamin D má nezanedbatelný vliv na imunitu, na stav svalů a kloubů, působí preventivně proti psychické únavě a depresím a má mnoho dalších funkcí. Bohužel 75 % populace má tohoto vitaminu trvale nedostatek. Není divu, že řada lidí je kvůli tomu od podzimu unavená, bez nálady a jejich imunitní systém nemá sílu odrážet viry a bakterie.

Při nedostatku denního světla produkuje tělo také více melatoinu, který sám o sobě utlumuje. Následkem nadprodukce melatoninu se mohou dostavit projevy jako je zhoršení psychického stavu, vyšší nutnost spánku, nechutenství a snížení pracovní výkonnosti. Příroda usíná a lidský každodenní život, starosti a pracovní povinnosti jdou proti.

Vyčerpal nás covid

Nejde opomenout ani fakt, že v posledním roce řada lidí prodělala kromě běžných onemocnění i covid. V kombinaci se zvýšenou psychickou zátěží se tělo mohlo vyčerpat a chybí mu celá série vitaminů a minerálů. Každý člověk je jedinečný, proto se vyčerpanost organismu projevuje na každém jinak. Můžete se setkat s únavou, nedostatkem energie i s bolestmi svalů a kloubů, bolestmi hlavy, nervozitou a zhoršeným dýcháním i celou řadou dalších symptomů.

Synergický efekt vitaminu a minerálů

Při řešení zdravotních komplikací je někdy lepší brát vitaminy a minerály samostatně, jindy je efektivnější užívat je v určitých kombinacích. Ve své funkci se mohou vzájemně podporovat a pokud je užijete spolu, dosáhnete daleko lepších výsledků, než kdybyste užili jen jeden z nich. Příkladem může být třeba alkaloid baikalin z kořene šišáku bajkalského, který se už v tradiční čínské medicíně využíval na celou škálu zdravotních problémů včetně psychické únavy, slabého spánku a deprese. Baikalin má také protizánětlivé účinky, zmírňuje napětí a nervozitu. Pomáhá i při silné menstruaci, krvácení z nosu a na vysoký krevní tlak.

Baikalin s kozlíkem a hořčíkem uklidní a uvolní

Užívat samostatně baikalin nemá ani zdaleka takový efekt, jako když ho zkombinujete s různými vitaminy a minerály jež jeho vlastnosti podpoří. Například pokud jste v psychicky unavení a potřebujete se dobře vyspat, zkombinujte baikalin s kozlíkem lékařským. Kořen této rostlinky má uklidňující účinky a pomáhá proti nespavosti. Při dlouhodobém užívání ve večerních hodinách a ve spojení s baikalinem vás příjemně zklidní a navodí plnohodnotný spánek.

S fyzickou únavou může pomoci baikalin s hořčíkem, který je lépe vstřebatelný v kombinaci s vitaminem B6. Hořčík pomáhá se správnou funkcí svalů. Bez něj dochází ke snadnějšímu vyčerpání, svalové únavě až křečím. Podílí se také na procesech související se správným fungováním psychiky a nervové soustavy. S fyzickým uvolněním a svalovou regenerací pomůže i kvalitní spánek, který si navodíte kombinací právě hořčíku s baikalinem a zmíněným kozlíkem.

Unavený organismus je snadný terč pro viry

Odpočatý organismus je základ pro to, abyste nebyli snadným terčem pro bakterie a viry. Přesto ani silný a vydatný spánek nestačí na vytvoření silné imunity. V podzimním náročném období proto myslete i vitaminy a minerály, díky nimž budete lépe odolávat patogenům a zvládat snadněji onemocnění.