Pomozte svému tělu nakopnout imunitu

Pojem imunita vyjadřuje schopnost organismu zlikvidovat cizorodé látky, jejichž záměrem je dostat se do jádra tělní buňky a tam se množit. Cesta, jak podpořit imunitu, vede nezbytně přes trvalou vyváženou stravou plnou vitaminů a minerálů a dostatečný pohyb. V období, kdy je vyšší koncentrace respiračních virů ve vzduchu, je důležité podpořit obranyschopnost zvýšenou dávkou vitaminů (vitaminy C a D) a minerálů (zinek). Silná imunita se ovšem nevytvoří za víkend, nečekejte, až se viry objeví, ale připravte se na ně raději týdny předem.

Jak funguje naše imunita při napadení viry?


Imunitní systém. JAK VLASTNĚ FUNGUJE?

Pojem imunita vyjadřuje schopnost organismu zlikvidovat cizorodé látky, jejichž záměrem je dostat se do jádra tělní buňky a tam se množit. Cesta, jak podpořit imunitu, vede nezbytně přes trvalou vyváženou stravu plnou vitaminů a minerálů a dostatečný pohyb. V období, kdy je vyšší koncentrace respiračních virů ve vzduchu, je důležité podpořit obranyschopnost zvýšenou dávkou vitaminů (vitaminy C a D) a minerálů (zinek). Silná imunita se ovšem nevytvoří za víkend, nečekejte, až se viry objeví, ale připravte se na ně raději týdny předem.

V okamžiku, kdy se virus dostane do těla, probíhá uvnitř systematický boj, o kterém nemáme ani tušení. V případě vitaminu C, vitaminu D a zinku je oprávněné tvrzení, že bez jejich dostatečného příjmu je imunita nedostatečná. „Suplementace těchto nezbytných složek v podobě kvalitních potravinových doplňků lze doporučit jak preventivně, tak v podobě zvýšených dávek při známkách infekce nebo pocitů ztráty životních sil. Působí zprostředkovaně i na naši psychiku,“ uzavírá imunolog prof. RNDr. Jan Krejsek.

První obrana je kůže i sliznice

Prvotní ochranou je kůže, sliznice, slzy, sliny i žaludeční šťávy. Ty jsou schopné zničit choroboplodné zárodky, v případě, že sníte něco zdraví škodlivého.Pro neprostupnost sliznic je nezbytný vitamin C a D. Nosní a krční sliznice je u převážné většiny virových infekcí bránou pro jejich vstup. Jejich celistvost je tedy žádoucí.Velkou roli hraje i zinek, velice nápomocný i při hojení ran, kdy je kůže oslabená a nemůže plnit svou obrannou funkci proti patogenům.

PŘIDÁVÁ SE VROZENÁ IMUNITA

Kdyby všechno zastavila kůže, sliznice a žaludeční šťávy, patogeny (viry, bakterie, škodliviny) by neměly šanci. Realita je odlišná, proto se, pokud patogen překoná první bariéru, zapojí další obranný mechanismus tzv. vrozená imunita. To je, čím jste vybaveni od přírody, po svých předcích. Zde patří makrofágy – buňky schopné pohlcovat a usmrcovat nepřátelské mikroorganismy a patogeny. Zároveň i dendritické buňky s receptory, které registrují cizorodou látku snaží se jí zbavit zánětem.

Na sobě to pocítíte jako zvýšenou tělesnou teplotu nebo jako pocit hoření a někdy i otok konkrétní části těla. 

Tip: IMUNO PROTECT a IMUNO PROTECT JUNIOR+ od BIOMINU na podporu imunity je spojením vitaminů C, D a zinku.

  • Céčko zrychluje reakci imunitního systému.
  • Déčko zajistí, aby odpověď organismu nebyla přehnaná a neobrátila se proti nám.
  • Zinek chrání buňky před napadením a podporuje růst, množení a tvorbu imunitních buněk.

IMUNO PROTECT
60 tobolek

IMUNO PROTECT JUNIOR+
60 tobolek

a potom získaná imunita....

Jakmile vrozená imunita sama nestačí, přidají se mechanismy získané imunity. Zde proti patogenům stojí T a B lymfocyty (bílé krvinky), nejdůležitější strážci imunitního systému.  

TĚLO IDENTIFIKUJE PATOGEN

Hned, co imunitní systém identifikuje, jaký patogen před ním stojí, začne postupně zapojovat mechanismy získané i vrozené imunity.  S urychlením imunitní odpovědi výrazně pomáhá vitamin C. Čím dříve tělo zareaguje, tím méně škody stihne virus či bakterie v těle napáchat. Bez vitaminu C jsou bílé krvinky zpomalené, což nahrává nepřátelským patogenům.

Při prvním setkání je reakce těla zdlouhavější, protože imunitní systém hledá, co by mohlo zafungovat. Virus či bakterie může mezitím proniknout do jádra tělní buňky, přepsat DNA a začít se množit.

Zinek chrání buňky a podporuje imunitní paměť

Proniknutí virů do jádra buňky zamezuje dostatečné množství zinku. Zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci buněk imunity, jejichž počet je pro obranný zánět klíčový.

Pokud první setkání s virem dopadne úspěšně, bílé krvinky vytvoří paměťové buňky, kam se uloží důležité informace. Tato imunitní paměť slouží k tomu, aby organismus mohl ihned efektivně zareagovat, pokud by tělo napadl znovu ten samý patogen. 

Vitamin D aktivuje zabijácké bílé krvinky

Do imunitního systému výrazně zasahuje i vitamin D, který má hned několik funkcí. V imunitním systému posiluje protiinfekční bariéry a aktivuje NK buňky (typ bílé krvinky, tzv. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím. 

Vitamin D má v těle i regulační úlohu. Při prvním setkání s neznámým virem se může stát, že se organismus „zblázní“ a začne útočit na všechno možné včetně vlastních imunitních buněk. Vitamin D kontroluje, aby protilátky cíleně napadaly jen patogen a neobrátily útok na tělo. Vyváženost a rovnováha reakcí je při boji nezbytná.

Imunita: rozhovor s Dr. Vozárem

Rozhovor s Dr. Jurajem Vozárem, ředitelem slovenského producenta přírpdních doplňků stavy a léků BIOMIN v Dámském klubu na téma jak a čím si můžeme efektivně posilovat obranyschopnost.

Imunitní systém je složitý komplex aktivit našeho organismu. Aby byla imunita silná a plně funkční, musí mít na přípravu čas. Jaké vitaminy na posílení imunity potřebujete? Jak dlouho je brát, aby byla imunita dostatečně silná? A skutečně vyřešíme všechny hrozby zvýšenou dávkou vitaminu C?

Podívejte se na video a dozvíte se více

Víte, jak získat déčko ze slunečních paprsků?

Víte, jak získat déčko ze slunečních paprsků?

Vitamin D vzniká v kůži působením slunečního UVB záření. Jestli toto záření dopadne na konkrétní část planety záleží na tom, kolik je zrovna hodin a jaké je datum. V oblasti mírného pásma začíná toto období začátkem dubna a končí v půli září.

Podpořte organismus, ať se nemoc nevrací

Podpořte organismus, ať se nemoc nevrací

Pro podporu a fungování imunitního systému je důležitý dostatečný příjem vitaminu C, vitaminu D. Hladší průběh nemoci je zásluha zejména zinku, který podporuje růst, množení a funkci všech buněk imunity.

Vitamin D ze slunce? Počkejte si na jaro

Vitamin D ze slunce? Počkejte si na jaro

Dostatečná hladina vitaminu D je klíčová pro správné fungování imunitního systému. Vitamin D vstupuje do imunitní obrany několikrát. Nejvýznamnější je jeho regulační úloha. V těle má všech přes 200 dalších funkcí.