Zinek

Zinek je esenciální stopový minerál. Pro zdravou funkci potřebuje tělo jen relativně malé množství, ale i to umí dělat divy. Zinek je klíčový pro funkci přibližně 300 různých enzymů a enzymatických procesů. Má obrovský vliv na duševní růst dětí, mozkovou činnost, imunitní systém a na zdraví vlasů, nehtů a pokožky. Jelikož si organismus zinek nijak neukládá ani si jej neumí vyrobit, musí být pravidelně přijímaný z jídelníčku nebo doplňků stravy.

JAK SE PROJEVÍ DLOUHODOBÝ NEDOSTATEK ZINKU?

  • zvýšený výskyt akné a ekzémů
  • zhoršení až ztráta chuti, čichu a zraku
  • slabá imunita
  • horší průběh nemocí
  • nedostatečné kognitivní funkce
  • nízká funkce vaječníků a varlat, vyšší riziko deprese a schizofrenie

ZINEK POMÁHÁ DĚTEM S UČENÍM A CHÁPÁNÍM

Zinek je obvzlášť důležitý v době vývoje dětí, protože se stará o správný fyzický i duševní růst. Má zásadní roli v procesu učení, posiluje spojení mezi neurony a mozkem, a také pomáhá s udržením zdravého zraku.
Dobře a jasně vidět písmenka či tvary a následně mezi nimi vidět různé vztahy a vazby pomáhá k rychlejšímu pochopení situace a poznávání světa. Na optimální příjem zinku by tedy měly dbát maminky předškoláků a školáků.

Zejména v době, kdy děti zůstávají a stravují se pouze doma. Strava nemusí být v mnohých domácnostech špatná, ale přeci jen mají české školní jídelny přesná nařízení, jak sestavit jídelníček.

Podle průzkumu organizace UNICEF je na světě několik milionů dětí z rozvojových zemí, které kvůli tomu, že nemůžou chodit na oběd do školy, přichází o dotovanou potravu zejména živočišného původu. Tím ztrácí zásadní příjem živin, minerálů a vitaminů. 

IMUNO PROTECT

IMUNO PROTECT je kombinace vitaminů a minerálů pro podporu správné funkce vašeho imunitního systému. 

IMUNO PROTECT JUNIOR+

 IMUNO PROTECT JUNIOR+  je kombinace vitaminů a minerálů pro podporu správné funkce imunitního systému vašich dětí. 

ZINEK CHRÁNÍ BUŇKY PŘED VIRY

Vliv zinku na imunitu je poměrně známý. Dostatečné množství tohoto minerálu zamezuje proniknutí virů do jádra buňky, takže virus se nemá kde množit. Zároveň podporuje množení, růst, tvorbu a funkci buněk imunity – makrofágů, T a B lymfocytů, NK buněk a dalších. Jejich počet a funkčnost jsou klíčové pro úspěšné zvládnutí nemocí.

Po prvním setkání s patogenem vytvoří bílé krvinky paměťové buňky, kam se uloží důležité informace o daném patogenu. Tato paměť slouží k tomu, aby organismus mohl ihned efektivně zareagovat, pokud by tělo napadl znovu ten samý patogen. Proto je dobré mít velké množství funkčních imunitních buněk, s čímž pomáhá právě zinek.

„Všichni lidé mají ve svém těle dopředu připravené T a B lymfocyty, které jsou schopny rozpoznat podněty nového patogenního viru. T a B lymfocytární systém je schopen také vytvořit imunitní paměť,“ vysvětluje prof. Jan Krejsek, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

PŘEDÁVKOVÁNÍ JE VZÁCNÉ

Tak jako u každého vitaminu či minerálu má i u zinku doporučené denní množství svůj význam. Nějaké následky hrozí při trvalém překračování příjmu 40 mg zinku denně po dobu několika let, ale to je velmi vzácné. Akutní předávkování může nastat, když spořádáte třeba půl kila ústřic na posezení. Projeví se průjmem, nevolností, zvracením nebo kovovou chutí v ústech.

DÁVKOVÁNÍ

  • novorozenci do 6 měsíců – 2 mg denně
  • batolata do 3 let – 3 mg denně
  • děti do 18 let – 3 až 10 mg denně
  • dospělí jedinci - 10 mg denně
  • sportovci a těhotné ženy – 25 mg denně
  • krátkodobě při nachlazení nebo vyšším riziku onemocnění – 50 mg

BEZ ZINKU TRPÍ TĚHOTNÉ ŽENY I MUŽI

Hned po dětech by měly sledovat příjem zinku těhotné ženy. Nedostatek se může negativně projevit na plodu, na průběhu těhotenství, porodu i po něm. Novorozenci, jejichž matky měly během těhotenství výrazný nedostatek zinku, vykazují nižší pozornost a horší motorické funkce. U chlapců má příjem zinku pozitivní vliv na funkci a vývoj pohlavních orgánů.

Dospělí muži by si zase měli příjem zinku hlídat kvůli jeho kladnému vlivu na hladinu testosteronu.

Jaké potraviny obsahují zinek?

  • červené maso,
  • drůbež,
  • sýry, ryby či ústřice 
  • celozrnné cereálie,
  • ořechy, fazole nebo dýňová semínka.

Živočišné potraviny obsahují víc zinku než potraviny rostlinné, a také je z nich zinek biologicky snáze dostupnější. Na to by měli brát zřetel vegetariáni, vegani a obecně lidé, kteří omezili příjem červeného masa nebo jater.